“W zwierciadle, niejasno” Jostein Gaarder

Pozycja od Czytadełko.

Kiedy człek czytający słyszy “Gaarder” – myśli “Świat Zofii”. Zastanawiam się, czy wyjątkowa popularność debiutu nie uprzedziła części czytelników do autora. Trochę trwało, zanim otrząsnęłam się ze “Świata Zofii” czy “Przepowiedni Dżokera”. “Maja” również nie rzuciła mnie na kolana, niemniej z uporem powracam do autora. Dlaczego? Ponieważ “Vita Brevis”. A teraz również “W zwierciadle, niejasno”.

Bardzo krótka opowieść. Bez fajerwerków, eksplozji, bez końca świata i magicznego gekona. Dżoker również [na szczęście] się nie przyplątał. Elegancki, wręcz zimny styl, minimum środków. A mimo to – a może właśnie dzięki temu? – rzuca na kolana.

Co za idiota pisał na obwolucie streszczenie, to nie wiem i nie chcę wiedzieć. Nie wierzę, by kogokolwiek lektura książki oswoiła z lękiem przed śmiercią, bzdurą jest obiecywać takie efekty.

Niemniej – to książka o umieraniu. W dodatku umiera dziecko. Narracja spokojnie się toczy, bez emocji, wybuchów rozpaczy, opowieść płynie, konsekwentnie, cicho.

W podtytule ostrzeżono “Powieść dla młodzieży” – nie zgodzę się, młodzież teraz głośna i krzykliwa, “W zwierciadle…” za nic nie utrzymałoby uwagi rozbrykańców. Zatem – komu bym poleciła? Nie wiem. Chyba sobie 😉zwierciadło

Advertisements

2 Replies to ““W zwierciadle, niejasno” Jostein Gaarder”

  1. Kiedyś starsza kuzynka (starsza o prawie 20 lat) pożyczyła mi “Świat Zofii”. Miałam 12 lat i w ogóle mnie to nie kręciło. Co gorsza, moje zdanie spotkało się ze świętym oburzeniem. Do dziś i książkę i sytuację źle wspominam…

    Like

    1. “Świat Zofii” był podawany dzieciom, tak samo jak “Dżoker” – co jest trochę sadystyczne, bo znajdź dziecko z przyjemnością czytające o filozofii i filozofach… “Vita brevis” polecam z czystym sumieniem, polemika kobiety z hipokryzją świętego. Dobra rzecz. “Zwierciadło” też dobre – ale inaczej. …czy ja już tego nie pisałam??? SKS pani i tyle w temacie.

      Liked by 1 person

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s