Damskie lektury – czyli nie uwiera, ale…

Wojciech Jagielski “Na wschód od zachodu”… Pana Jagielskiego, jako reportera wojennego czy okołowojennego bardzo cenię, jego sposób opisu świata w ogniu jest jednocześnie obiektywny i poruszający. “Na wschód…” nie jest kolejną opowieścią o dramacie utraty – ojczyzny, bezpieczeństwa, najbliższych – na skutek bomb, aliantów, szahidów… Miłośnicy twardej, rzeczowej relacji mogą czuć się zniesmaczeni. W szczególności częścią ostatnią, opisującą wewnętrzną podróż kobiety zachodu w kierunku… dla mnie niezrozumiałym. Chcesz się powiesić – to idź do stajni i zadzierzgnij lejce na powale, ale, do licha, nie wplątuj w to innych. Bo twoja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna cudza. W szczególności dziecka.

“Córeczka” Liliany Fabisińskiej to niestety nie jest opowieść krew w żyłach mrożąca – na co miałam, szczerze mówiąc, ochotę. Nie można mieć wszystkiego. Nieco zakręcona opowieść o naszej rzeczywistości, z siekierą nikt nie lata, autorka dokonała riserczu co do tematu głównego, co do pobocznych – lekko popłynęła… Praw rodzicielskich do dziecka nie dostanie obca osoba, tylko dlatego, że kiedyś z rodzicem dziecka spędziła upojne chwile, no nie 😉 – choć autorka sugeruje taką możliwość… Nadto – stawiając się w szpitalu na poród kobieta ma obowiązek – nie wiem, jak jest w stolicy, może inaczej, ale na prowincji MA OBOWIĄZEK przynieść w zębach wyniki większości zakaźnych i groźnych dla dziecka chorób. Celem właściwego postępowania personelu. Bo trzeba wiedzieć, czy pacjentka nie ma opryszczki, chlamydii, cukrzycy, infekcji jakowejś, która zagrozi dziecku, czy wreszcie HIV, który mógłby zagrozić personelowi. U nas położne bardzo podkreślały, by mieć badania możliwie aktualne, żeby one nie bały się podchodzić. Bo przecież one chcą swój zawód wykonywać jak najdłużej, a jeśli zostaną zakażone – to mają przekreślone całe życie.

Czy polecam? Nie do końca, Fabisińską przynajmniej szybko się czyta, ale Jagielski tym razem nieco obok mojego gustu. Na własną odpowiedzialność.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s