To ja już naprawdę nie wiem, jak pani pomóc!

bibliotekarz wiejskiej biblioteki bezradnie rozłożył ramiona. A ja wytrzeszczyłam oczęta. Niby od kiedy potrzebujesz pomocy pośród książek??? “Jakoś sobie poradzę.” Błysnelam dowcipem. I wyszłam obladowana jak zwykle. Cóż, z tą drobną różnicą, że bez fantastyki. Zaręczam, bez fantastyki da się żyć.

Zofia Kossak “Na emigracji” – polecam. Zapewne nikt z nas już nie pamięta wielkich, wiekopomnych, bazowanych na biblii utworów. Nie w tym rzecz. To pisane, jak wskazuje tytuł, na emigracji – felietony, polemiki, wreszcie listy. Może pora sobie przypomnieć, jak podzieleni bywamy, jak ciężkie bywa życie, jak bezsensowne spory.

I jak dziwne, z perspektywy czasu pewne problemy.

aczkolwiek najbardziej zapamiętałam podejście tej przeciez starej kobiety i bardzo katolickiej do tematu roli kobiety, aborcji, alkoholizmu…

A ponad to – mojemu pokoleniu i następnym to się w tyłkach poprzewracało. Niby od kiedy to deser przed obiadem się należy? Niby od kiedy w ogóle cokolwiek się należy i jest bez ciężkiej pracy dane?

10 thoughts on “To ja już naprawdę nie wiem, jak pani pomóc!

   1. A ja już sama nie wiem… ostatnio coś zaczynam, odkładam, wracam… ewidentnie szukam czegoś, co mnie zaskoczy, wciągnie… Ale nie lubię za bardzo rasiemców, więc wszelkie sagi odpadają, a ich tam chyba przewaga, co?

    Like

   2. Niestety przewaga, sama się z tym kopię, bo nie lubię. Pomyślę i wrzucę już dłuższe… szafę sprawdzę, co mi tam zalega od lat… W sensie, że tak kocham, ze ni pozbyłam się, choć się rozpadło. Myślę.

    Like

   3. Święta trójca na poprawę humoru, jednostrzały- “Ani słowa prawdy”, “Padkuda i spółka ” Kozak, “Smokobójca”Pacyński – to rzeczy stare i jare. Nowe, łapiące za duszę, takoż jednostrzaly – O dziewczynce, która wypiła księżyc, Była sobie rzeka, Czerwona baśń, Chatka na kurzych nóżkach- tu była kontynuacja, ale nie warto. To tyle z marszu.

    Like

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s